FAQ často kladené otázky

  • technické - použitie EZS
  • technické - detektory
  • ako na to
Otázky na ceny sem nepatria!
Niekto zabezpečenie domu vôbec nepotrebuje. Pre pocit bezpečia mu stačí vysoký plot a veľký pes. Ale tí, čo už zažili vykradnutý byt, alebo dom vedia, že to nepostačuje. Pokiaľ plot nebude obohnaný ostnatým drôtom a v zá­hrade nebude pobehovať svorka cvičených psov, tak tu nie je nič, čo by zlodeja odradilo. Naopak, vysoký nepriehľadný plot je veľmi dobré krytie pre pokojnú prácu vlamača. A pes? Má radšej klobásky ako nohavice zlodeja.
Zabezpečovací systém nedokáže zabrániť vniku páchateľa do objektu, ale účinne a rýchlo rozpozná jeho prítomnosť a informuje o nej majiteľa, alebo políciu (poprípade SBS). Takto sa skráti doba nežiaducej činnosti na minimum. Prítomnosť zabezpečovacieho systému má veľký vplyv na psychiku narušiteľa. Už len samotná prítomnosť vonkajšej sirény v mnohých prípadoch odvráti vlámanie. Ak napriek tomu dôjde k vlámaniu, spustia sa vnútorné sirény, ktoré svojim nepríjemným zvukom doslova znemožnia dlhší pobyt v chránenom objekte.
Toto všetko veľmi účinne znižuje škody pri vlámaní.
To neviem. Všetko má svoju cenu. Aj istota a pohodlie.
Ja keď sa rozhodnem kúpiť nejaké také sofistikovanejšie zariadenie z obchodného reťazca, položím si niekoľko otázok:
- Ak budem mať technický problém pri inštalácii bude mi mať kto z toho obchodu odborne poradiť?
- Potrebujem aby mi toto zariadenie fungovalo tak povediac vždy?
- Ak nastane porucha mám možnosť zavolať servis, ktorý príde ešte v ten deň?
- Aj o pol roka, alebo o rok budú mať náhradné diely, alebo doplnky?
- Spĺňa to zariadenienejakú normu platnú v EÚ, alebo aspoň nejakú vyhlášku v SR?
Ak si aspoň na jednu otázku odpoviem áno, obraciam sa na dodávateľa s licenciou, skúsenosťami a materiálnym zabezpečením.
UNISEP alarm
ESIM364
ESIM ESIM364 je bezpečnostný a kontrolný systém pre zabezpečenie objektov a ovládanie či riadenie elektronických zariadení prostredníctvom siete GSM. Základnou výhodou GSM systému je, že užívateľ má možnosť okamžite vedieť, čo sa deje v jeho domove, byte, sklade, letnom dome alebo iných priestoroch, i keď je užívateľ sám ďaleko - v inom meste alebo dokonca v inej krajine. Umožňuje použiť bezdrôtové prvky ELDES (detektor pohybu, detektor otvorenia dverí a okien, detektor dymu a iné). Má tiež možnosť diaľkového ovládania pre zapnutie alebo vypnutie štyroch rôznych elektro zariadení jednoduchým zaslaním SMS správy. Samozrejmosťou je možnosť napojenia na PCO a možnosť odpočúvania stráženého priestoru.

Pozrieť sa to dá tu
DD1012
DD1012 Pohybové senzory radu DD1000 od Fire&Security UTC majú patentovaný rozsah radarovej technológie čo umožňuje stanoviť jasnú hranicu na meranie vzdialenosti medzi senzorom a pohybujúcim sa objektom. Užívateľ je tým zbavený nežiaducich poplachov.
Každý snímač má možnosť nastavenia citlivosti radaru pomocou DIP prepínačov. Detekcia sa automaticky prispôsobuje miestnosti, kde je inštalovaný tento snímač pohybu. Radar pracuje na frekvencii 5,8 GHz čo nie je v rozpore so žiadnymi WIFI sieťami.
PIR technológia v kombinácii s patentovanou zrkadlovou optikou vytvára kontinuálnu detekciu od úrovne podlahy až po inštalačnú výšku. Obe detekčné technológie pracujú spoločne. Alarm generujú v závislosti na tom, či obe technológie - Radar a PIR - videli v sledovanom poli pohyb.
Drôtové prvky EZS
sú navzájom prepojené vodičmi, ktorými sa prenáša napájacie napätie a všetky informácie.
Bezdrôtové prvky EZS
oproti tomu medzi sebou komunikujú rádiovo a snímače sú napájané z batérií.

Spoľahlivosť a bezpečnosť oboch variant závisí od typu výrobku a nedá sa tvrdiť, že napríklad bezdrôtové systémy sú určené pre nižšie riziká. Naopak, posledné modely bezdrôtových systémov spĺňujú sprísnené európske normy pre EZS a sú na takej kvalitatívnej úrovni, že za sebou nechávajú aj niektoré klasické systémy.
A aké sú hlavné prednosti klasických systémov? Výrobky sú väčšinovou lacnejšie než bezdrôtové (pokiaľ sa nepočíta inštalačný materiál a práca) a je možné v jednej inštalácii kombinovať komponenty od niekoľkých výrobcov. Nie je nutné meniť batérie v snímačoch.
Aké sú hlavné prednosti bezdrôtových systémov? Samotná inštalácia je veľmi čistá (s minimom vŕtania, sekania) a rýchla. Takáto bezkáblová inštalácia zabezpečovacieho zariadenia nenarušuje výsledný vzhľad interiéru (napr. instalačnými lištami). Systémy sú veľmi rýchlo rozširovateľné a možno ich aj jednoducho odinštalovať. Pokiaľ sa budete sťahovať, Váš bezdrôtový poplašný systém môže ísť s Vami. Samotestujúce funkcie všetkých súčastí systému upozornia na prípadnú poruchu alebo potrebu výmeny batérií.
Čo na záver? Doporučujem (najmä do rodinného domu) kombináciu oboch typov zabezpečovacích systémov. Poplašnú ústredňu, ovládaciu klávesnicu, externú zálohovanú sirénu, detektory (alebo snímače) pohybu, detektory otvorenia dverí a okien na miesta, kde to skrytá inštalácia dovoľuje. Ostatné prvky možno použiť bezdôtové. Samozrejme inštalovaný systém musí mať možnosť pripojiť rádiové prvky. PARADOX aj ELDES majú na to veľmi dobré riešnia.
U všetkých systémov nezabúdajte vykonávať preventívnu prehliadku minimálne raz za dva roky (výrobca doporučuje každých 12 mesiacov).
Takmer všetky profesionálne zabezpečovacie systémy sú navrhnuté tak, aby mohli informovať pult centrálnej ochrany (PCO) v prípade nebezpečenstva. No väčšina z nich to zabezpečuje cez pevnú telefónnu linku (PSTN). Kto pevnú telefónnu linku v objekte nemá, môže použiť externú GSM bránu, ktorá ju nahradí. V tomto prípade váš alarm poplach odovzdá na PCO, alebo vás prezvoní, poprípade prehraje do telefónu krátky hlasový odkaz. Ďalšia možnosť je použiť poplašnú ústredňu s integrovaným GSM modulom, alebo použiť externý GSM komunikátor. Obe riešenia sú dobré. Pri odbornej montáži sa nastaví konfigurácia podľa priania zákazníka. Bezpečnostní analytici doporučujú, aby bol systémy nainštalovaný s prepojením na centrálnou monitorovaciu stanicu alebo PCO.

Viac sa dočítate TU.

PZTS znamená "poplachový zabezpečovací a tiesňový systém". Od roku 2009 tento termín začali používať v Českej republike. Dovtedy to bolo (až na malé prestávky) EZS čo znamená "elektrický zabezpečovací systém". Na slovensku sa používal termín EZS (niekedy aj "elektronický zabezpečovací systém"), potom prišla zmena na PSN "poplachový systém narušenia" (vyskytujú sa aj rôzne mutácie napr. "poplašný systém narušenia" atď.). Norma STN EN50131 názov priamo nepredpisuje. Na Slovensku sa znova začal používať termín EZS "elektrický (elektronický) zabezpečovací systém". Nech to má akú koľvek skratku, stále je to o tom istom: ústredňa, vstupné detektory, výstupné zariadenia, zálohované napájanie.
DIY = je to skratka anglického sloganu Do It Yourself - urob si sám. V našej branži to znamená, že zariadenie si môže namontovať zákazník aj sám.
SOS senior 6250 nie je len tiesňové tlačidlo, je to zároveň aj bezpečnostný systém. Pre malé až stredne veľké domy (o bytoch ani nehovorím) sa dá súčasne s tiesňovým volaním použiť ako plnohodnotný bezdrôtový poplachový systém. Bezdrôtová technológia umožňuje rozširovať toto zariadenie veľmi rýchlo a bez nutnosti zásahu do omietok (bez káblov). Dajú sa použiť všetky bezdrôtové komponenty PARADOX.
Môžem na mape sledovať viac členov rodiny naraz? V súčasnej dobe je možné len sledovanie cez mobilnú aplikáciu Mapy na základe vloženia súradníc zaslaných zariadením prostredníctvom SMS. Pripravuje sa aplikácia pre PC, kde bude možné sledovať rodinných príslušníkov, polohu Vášho automobilu, motorky súčasne a iných GPS ST207 trackerov na jednej mape.
Môžem sa dozvedieť, keby dieťa vo všedný deň neprišlo do školy? Áno, môžete si nastaviť upozornenie na druh oblasti. V tomto prípade "nevstúpil do oblasti" + časový interval. Ak v tomto intervale nevstúpi do zadanej oblasti, príde Vám SMS.
Môžem sa pozrieť spätne podľa dátumu a hodiny, kde sa môj syn pohyboval? Toto bude možné až sa spustí PC aplikácia a operačný server, jednoducho si vyberiete deň a časovým posuvníkom nabehnete na čas, ktorý Vás zaujíma . Môžete zapnúť ukazovateľ celej trasy v daný deň.
Moja matka je už staršia a býva sama. Mohla by ma nejako jednoducho privolať alebo upozorniť, keby bola v ťažkostiach? Áno, na GPS jednotke je veľké tlačidlo, ktoré pri stlačení ihneď odošle upozornenie (môžete nastaviť upozornenie na viac telefónnych čísel). V upozornení je aj aktuálna poloha. Na GPS jednotku môžete spätne zavolať, jednotka hovor automaticky zdvihne a navzájom sa budete počuť.
Ako presné je určenie polohy? Jednotky používajú najnovšie GPS čipy, ktoré sú presné na ± 5 metrov
Môžem použiť aj v mieste, kde nie je dobrý signál pre mobilný telefón? Áno, dôležitejšie je signál GPS, ktorý má pokrytie všade, kde je dostupný výhľad na oblohu. Nemusí byť priamy. Ak nie je signál GSM (mobilné telefóny), jednotka ukladá body polohy v internej pamäti a až sa signál obnoví, tak odošle informáciu vrátane času obstarania.

Nenašli ste? Tu môžete položiť otázku.

Vaše meno (nepovinné)

Prosím nezadávajte otázky na cenu! To môžete uribiť tu

Comments are closed.